Aktuality

08.06.2022

Investície do solárnych projektov v Číne vzrástli o viac ako 200 %

Čína začala napĺňať tohtoročný zámer výrazne zvýšiť objem investícií do solárnych projektov hneď od začiatku roka. Vyplýva to z najnovších čísel zverejnených Národným energetickým úradom (NEA), ktorý pred niekoľkými dňami zverejnil najnovšie údaje monitorujúce objem investícií do solárnych projektov za obdobie od januára do apríla 2022. Ten sa v porovnaní s prvými 4 mesiacmi minulého roka zvýšil o viac ako 200 %


02.06.2022

Smart skrutky zvýšia bezpečnosť stavebných konštrukcií

S revolučnými smart skrutkami prišli inžinieri z Fraunhoferovho inštitútu v Nemecku. Tí sa dlhodobo zaoberajú možnosťami využívania smart systémov v oblasti výroby či výstavby. Po novom prišli s "inteligentným" vynálezom, ktorý má potenciál zvýšiť bezpečnosť stavebných konštrukcií. 


12.05.2022

Ceny bytov a domov v EÚ zaznamenali najvyšší rast za 15 rokov

Zdražovanie európskych nehnuteľností na bývanie nie je žiadnou novinkou. Ceny bytov a domov v EÚ sa s výnimkou niektorých štvrťrokov zvyšujú nepretržite pár rokov. Inak to nebolo ani v 4. kvartáli minulého roka. Na Slovensku sme zaznamenali 10,7 % nárast cien.


27.04.2022

Benátky zavádzajú rezervačný systém pre vstup do historického centra

Jedno z najnavštevovanejších miest na svete sa pripravuje na ďalší nápor turistov. Tých má byť počas tohtoročnej letnej sezóny menej. Ich počet má obmedziť nový rezervačný systém, ktorý bude "vstupenkou" do historického centra.


13.04.2022

V bývalej budove okresného úradu v Komárne majú postaviť nové nájomné byty

Nehnuteľnosť odborne posúdili ako vhodnú na prestavbu s cieľom vytvorenia 16 nájomných bytov.


12.04.2022

Ďalšie viedenské novostavby bez plynu

Rakúska metropola ide tvrdo za svojím cieľom stať sa uhlíkovo neutrálnym mestom. Jedným z opatrení, pomocou ktorých sa má k tomuto cieľu priblížiť, je aj postupné obmedzovanie využívania plynu v novostavbách.


07.03.2022

Viedeň chystá nový 7-kilometrový cyklodiaľničný úsek

V máloktorom stredoeurópskom štáte je cyklodoprava dlhodobo viac populárna ako v Rakúsku. Výsledkom toho sú stovky až tisícky kilometrov trás vedúcich celou krajinou. Výnimkou nie je ani samotná Viedeň, kde sa pripravuje ďalší 7-kilometrový úsek.


04.03.2022

Stavebná produkcia v EÚ vlani vzrástla o necelých 5 %

Európske stavebníctvo má za sebou úspešný rok, minimálne z hľadiska vývoja objemu stavebnej produkcie. Tá vlani zaznamenala porovnateľne vyššie čísla ako v roku 2020, čo vyústilo do medziročného rastu na úrovni takmer 5 %.


14.01.2022

Predstavili startup, ktorý ti pomôže vybrať dokonalú nehnuteľnosť.

Kúpa nehnuteľnosti či pozemku je na Slovensku často boj. Na Slovensku však vznikol startup, ktorý chce zmeniť celý proces kúpy a predaja. Za projektom R4U stoja odborníci z prostredia realít, majú bohaté skúsenosti - v tejto oblasti sa pohybujú 4 desaťročia. Na trh prišli s webovou aplikáciou, ktorá ponúka širokú škálu služieb.


17.12.2021

Na Slovensku postavili prvý dom pomocou 3D tlače

Na Slovensku vytlačili prvý obývateľný dom postavený pomocou 3D tlačiarne. Jeho konštrukciu 100 m² vytlačili za jediný deň. Vo svete sa tento spôsob stavieb už udomácnil, v strednej Európe je však stále raritou. 


29.11.2021

Štát dá na obnovu rodinného domu 16-tisíc. Ako získať dotáciu?

Obnova rodinných domov je jednou z priorít slovenského Plánu obnovy a odolnosti. Pol miliardy eur z Európskej únie má od začiatku budúceho leta zafinancovať obnovu 30-tisíc rodinných domov.